Podstawowe zasady montażu klimatyzacji

Prawidłowy montaż klimatyzacji wymaga odpowiedniej wiedzy i profesjonalnych umiejętności, a także stosowania się do kilku podstawowych zasad, które ułatwią instalację urządzenia oraz zapewnią późniejsze prawidłowe funkcjonowanie całego systemu klimatyzacji.

Po pierwsze, należy odpowiednio dobrać urządzenie do konkretnego pomieszczenia, a przede wszystkim pamiętać o prawidłowym zestawieniu stosunku wydajności klimatyzatora do kubatury pomieszczenia.

Po drugie, należy odpowiednio dobrać miejsce montażu zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej:

Jednostka wewnętrzna

 1. Należy zadbać o to, by ściana, na której będzie montowana jednostka wewnętrzna, miała odpowiednią nośność.
 2. Trzeba zadbać, by klimatyzator nie znajdował się w pobliżu źródeł ciepła i pary wodnej, a także nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego.
 3. Powietrze wydostające się z jednostki wewnętrznej nie powinno być niczym zakłócone podczas rozchodzenia się po klimatyzowanym pomieszczeniu.
 4. Należy zadbać, by instalacja odprowadzania kondensatu z jednostki wewnętrznej była wykonana w sposób prawidłowy.
 5. Klimatyzator powinien być tak zlokalizowany na ścianie, aby miał odpowiednią przestrzeń z każdej strony.
 6. Ważne jest właściwe wypoziomowanie jednostki wewnętrznej, zanim zostanie zamontowana.

Jednostka zewnętrzna

 1. Jednostka zewnętrzna powinna znaleźć się w miejscu łatwo dostępnym zarówno ze względu na sam montaż, jak i późniejszy jej serwis.
 2. Podobnie jak w przypadku jednostki wewnętrznej, tutaj także należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu całej konstrukcji przed ostatecznym montażem.
 3. Jednostka zewnętrzna powinna posiadać odpowiednią przestrzeń z tyłu oraz od frontu.
 4. Jeśli agregat jest montowany w bloku mieszkalnym, trzeba pamiętać, by hałas jednostki ani wydzielające się z niej ciepło nie było uciążliwe dla współmieszkańców.
 5. Agregat nie powinien znajdować się w pobliżu źródeł emisji palnych gazów.
 6. W przypadku, gdy jednostka zewnętrzna jest wyposażona w daszek lub ścianki osłaniające, trzeba zadbać, by odbiór ciepła nie był niczym ograniczony oraz, by nie następowało zasysanie gorącego powietrza ze skraplacza z powrotem na wymiennik.

Szczegółowe wytyczne dotyczące prawidłowego montażu systemu klimatyzacji można znaleźć w tym linki: https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/zasady-poprawnego-montazu-klimatyzatora,5.html

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Podstawowe zasady montażu klimatyzacji

 1. a co w przypadku gdy zainstalowany klimatyzator w krótkim czasie zerwał sie z jednej strony ze sciany? kto ponosi odpowiedzialnosc???????

 2. Jeżeli sam montowałeś no to sorry Johnny, ale jeżeli spartaczył to instalator i to jeszcze z profesjonalnego serwisu, to on odpowiada za to. Jest jeszcze trzecia możliwość – być może montaż był wykonany prawidłowo, ale klimatyzator miał jakąś wadę ukrytą. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s