Klimatyzatory typu split – budowa i zasady działania

shutterstock_95684554Działanie klimatyzatora opiera się na procesie wymiany powietrza w pomieszczeniach, który ma na celu utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych, czyli właściwego zakresu temperatur i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jednym z bardziej powszechnych rodzajów klimatyzatorów są klimatyzatory typu split. Jak wygląda ich budowa oraz w jaki sposób urządzenia te funkcjonują?

Klimatyzatory split – budowa

Klimatyzator typu split to urządzenie, które składa się z dwóch odrębnych jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna, nazywana parownikiem, jest zbudowana z wymiennika ciepła, wentylatora nadmuchowego i elektroniki sterującej. Jednostka zewnętrzna, zwana skraplaczem, jest umieszczana na zewnątrz pomieszczenia i składa się ze sprężarki, wentylatora, skraplacza, zaworu rozprężnego i modułu elektrycznego. Ten rodzaj wentylatorów wyróżnia się cichym, a jednocześnie efektywnym działaniem.

Ten rodzaj klimatyzatorów występuje również w bardziej rozbudowanym wariancie – multi split. Klimatyzatory tego typu pozwalają podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych do jednego urządzenia zewnętrznego, co pozwala stworzyć system klimatyzowania danego budynku. Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są systemy VRF, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się nawet kilkadziesiąt urządzeń wewnętrznych. Znajdują one zastosowanie w domach jednorodzinnych, biurach i miejscach użyteczności publicznej.

Zasady działania klimatyzacji

Sposób funkcjonowania klimatyzatorów opiera się na pobieraniu powietrza z jednego miejsca i oddawaniu go w innym. Dokładniej rzecz ujmując, w zamkniętym obwodzie parownika i skraplacza przepływa czynnik chłodzący, który przekazuje ciepło z jednej jednostki do drugiej. Dalej sprężarka zasysa z parownika czynnik chłodzący w postaci pary i spręża go, dostarczając do skraplacza. Następnie czynniki chłodzący ulega skropleniu i zostaje zgromadzony w zbiorniku odwadniacza i osuszony. W efekcie, ciepłe powietrze zostaje ochłodzone i wydmuchane do pomieszczenia, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna.

Konserwacja urządzeń klimatyzacyjnych

W przypadku klimatyzatorów, bardzo dużą rolę odgrywa ich odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim, każde urządzenie musi być poddawane systematycznym przeglądom serwisowym, które mają na celu zagwarantować ich bezawaryjność i bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku, gdy z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach, koniecznym zabiegiem jest odgrzybianie i wyczyszczenie urządzenia. Dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, istotne jest, aby reagować już w momencie, gdy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące sygnały ze strony urządzenia.

Więcej na temat klimatyzacji: https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/slownik/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s